NASA / Landsat
Satelitní snímek z projektu Landsat, pohled do oblasti s nejvyšší horou na Aljašce a v USA. Záběr prezentován v článku Nová identita pro Denali, NASA Goddard. (autor: NASA Goddard, prosinec 2017, foto pro informační účely, svobodná licence) |
Téměř před padesáti lety vypustila americká NASA první ze satelitů projektu Landsat. Některé svoji úspěšnou misi již skončily, jiné stále obíhají kolem planety Země a přinášejí významné snímky. Ze satelitu Landsat 8 pochází záběr na oblast s nejvyšší horou nejen ve státě Aljaška, ale v rámci celých Spojených států amerických (viz foto).
Satelity umožňují sledovat dlouhodobé přírodní jevy na Zemi a také pomocí nich upřesňovat například výškopis povrchových útvarů. Tak se stalo i v případě nejvyšší hory USA, dříve s oficiálním zeměpisným názvem Mount McKinley, od roku 2015 však s původním Denali (česky: Vysoká), jak ji nazvali kdysi původní obyvatelé Aljašky.
Denali je nejvyšší hora USA ve státě Aljaška, zeměpisný název byl oficiálně uznán na federální úrovni v roce 2015, v rámci státu Aljaška již v roce 1975, původně nesla hora oficiální název Mount McKinley v letech 1917 až 1975 / 2015, podle amerického prezidenta Williama McKinley (1843–1901).
S topografickou prominencí (význačností, zjednodušeně převýšením) neboli také relativní výškou 6 144 metrů a topografickou izolací s hodnotou 7 450 km je hora Denali třetím nejvýznamnějším a třetím nejizolovanějším vrcholem Země po vrcholu Mount Everest a Aconcagua. Hora Denali se nachází v pohoří Aljašky (dlouhém asi 650 km, součást dlouhého sledu pohoří s názvem Cordillery), situována v americkém státě s názvem Alaska, ve kterém je středobodem Národního parku a přírodní rezervace Denali.
K výpočtům nadmořské výšky vyvýšenin povrchu Země je využíván tzv. Global Navigation Satellite System (česky: Globální družicový polohový systém), známé jsou americký Global Positioning System (GPS), ruský GLONASS (Глоба́льная навигацио́нная спу́тниковая систе́ма), evropský Galileo nebo čínský BeiDou-3. Plná operační schopnost evropského systému (ředitelství v Praze) má být v průběhu tohoto roku.
Na bázi "satelitního pohledu" na povrch Země pracuje pomocí speciálního software i virtuální globus známý jako aplikace Google Earth, kterou společnost Google zakoupila v roce 2004, umožňuje prohlížení a vyhledávání míst na Zemi. Zobrazená místa jsou pak totožná s místy zanesenými do Google Maps. Podkladová mapa může být i starší, proto nemusí do další aktualizace obecné zobrazení místa odpovídat současnosti (viz časté "nářky" v recenzi aplikace u těch, co nepochopili podstatu software. Jinak řečeno, pokud není konkrétní místo již zanesené v Google Maps, nelze jej ani vyhledat v Google Earth (aplikace k instalování z Google Play).
Animace průletu satelitů Landsat kolem planety Země.
(Wikimedia Commons, autor NASA, Goddardovo vesmírné letové středisko, květen 2013)
Satelitní systém Landsat je projektem NASA – National Aeronautics and Space Administration (česky: Národní úřad pro letectví a vesmír), státní agentury federální vlády USA (Spojených států amerických) pro civilní kosmický program, výzkum vesmíru a také pro výzkum v oblasti letectví.
Jeden z nejvýznamnějších satelitních systémů, které NSA do vesmíru vyslala, jsou satelity v projektu Landsat pro pozorování Země. První z řady satelitů Landsat byl vypuštěn již v roce 1972 za účelem podrobného snímkování planety Země. Původní název satelitu před vypuštěním byl Earth resources Technology Sattelite 1 (česky: Technologický satelit zdrojů Země).
Postupně byly vypuštěny satelity 1 až 8. Landsat 8 byl vypuštěn na oběžnou dráhu 11. února 2013, kolem planety Země provedl v letech 2013 až 2018 celkem 26 500 oběžných drah a zachytil přes 1,1 miliónů záběrů Země.
Satelity Landsat mají doslova globální pokrytí, postupně "všudepřítomné", rychlý sběr dat umožňuje významný výzkum a sdílení jeho výsledků, včetně například mapování kvality vody, detekce rychlosti ledu v reálném čase, sledování zdraví plodin, jejich využívání vody aj. Datový záznam Landsat je veřejně přístupný a bude pokračovat. Více o projektu v článku: Landsat 8 Marks Five Years in Orbit.
Aktualizace: CZ200905